💸 Ціна сигарет та стіків в 2020 році. Скільки буде коштувати тютюн?

Цікава стаття

Подорожчання сигарет та стіків в пресі почали обговорювати на початку вересня. Заголовки новин зарясніли цифрами. Нову ціну прогнозували до 80 гривень за пачку сигарет з фільтром. Тютюнові компанії поставили ультиматум державі та споживачам й почали зупиняти свої фабрики в Україні. Якими серйозними причинами спровокована зміна ціни та що впливає в цілому на тютюнову індустрію на межі 2020 року?

🇺🇦 Вплив державних органів на тютюнову промисловість

Насправді старт росту цін був закріплений ще у 2017 році. Закон України №2245-VIII закріпив системне підвищення податків в тютюновій галузі протягом восьми років. В середньому акциз буде зростати на 20% щороку, що вирівняє ставки з країнами ЄС до 2025 року. З усіма додатковими змінами у 2025 році ціна пачки може сягнути 80 грн. Пачка сигарет преміум категорії може коштувати понад 100 гривень.

Таке вирівнювання вартості здійснюється для балансу ціни між країнами Європи та Україною для боротьби з контрабандою. Планомірне подорожчання сигарет нікого не дивувало й системно виконувалося. Однак в кінці серпня 2019 року у Верховній Раді зареєстрували одразу два законопроекти, які напряму пов`язані з тютюновою галуззю.

🏛️ Законопроект 1210 — оновлений акциз на стіки для пристроїв нагрівання тютюну

На даний момент для стіків у пристроях нагрівання тютюну діє абсолютна (специфічна) акцизна ставка, котра вираховується не від кількості проданих стіків, а від того, скільки продані стіки важили в кілограмах!

Законопроект 1210 має намір прирівняти абсолютний акциз за пачку стіків з абсолютним акцизом за пачку звичайних сигарет, й тому змусив виробників негайно реагувати. Ще б пак - наступного року, хоч ймовірно стіки планово подорожчають на 5 грн., тютюнові компанії певно недоодержать 40% доходу, намагаючись втримати різницю в ціні з сигаретами незмінною. Тож враховуючи планове подорожчання та цей законопроект, ціна пачки стіків ймовірно сягне 50 грн. У підсумку середньостатистичний курець айкосів витрачатиме приблизно 1500 грн. на місяць.

🏛️ Законопроект 1049 з поправкою — додаткове збільшення вартості пачки сигарет та стіків

Якщо перший законопроект викликав незадоволення виробників, то законопроект 1049 з поправкою Парламент ухвалив. Поправку внесли перед другим читанням. Отже, фабрики зобов’язали відпускати тютюнові вироби з фіксованою торговою націнкою. Виробники тепер мають залишати дистриб’юторам та торговцям не менше 20% від роздрібної вартості сигарет. Як тоді не допустити падіння прибутків? Тютюнові компанії мають підвищити ціну на сигарети та стіки приблизно на 7 грн. за пачку, на додачу до планового підвищення в 5 грн. Тож середня ціна пачки сигарет складе 53 грн., а пачки стіків 58 грн. (враховуючи законопроект 1022). Так курці будуть витрачати на місяць в середньому 1600 грн. на сигарети, або 1700 грн. на стіки.

👿 Реакція тютюнових компаній

В Україні працюють чотири міжнародні тютюнові фабрики. Але публічно свою позицію озвучили лише дві. Бритіш Амерікан Тобако заявили, що вони зупиняють виробництво на своєму заводі в Прилуках. Але лінія, яка обслуговує експортні контракти, досі працює.

JTI відкликали оплачені акцизні марки на суму близько 350 мільйонів гривень, а їхній генеральний директор Пол Холловей ще й запропонував політикам переглянути щорічне підвищення акцизних ставок із 20 до 10% на рік.

Компанії-виробники намагаються маніпулювати загрозливим прогнозом. Мовляв, легальний ринок тютюну скоротиться, а ринок контрафактної продукції та контрабанди, по різних оцінках, виросте з 8 до 20%.

Але виробничі потужності тютюнових компаній в Україні забезпечують не лише внутрішній ринок. Вони обслуговують експортні контракти з країнами Європи та СНД. Підприємства сплачують податки, які прописані в законодавстві цих країн, а вони значно перевищують наші, вітчизняні. І стосовно акцизних ставок у постачальників не виникає питань чи паніки. Так чи пов`язані останні події лише з податками та акцизними зборами? І чи взагалі проблема в них?

🙄 Що відповів уряд?

Реакція уряду стосовно ультиматуму тютюнових компаній цілком прогнозована. Міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов висловив думку, що тютюнові компанії шантажують уряд України і під час розгляду законопроектів намагаються поліпшити умови для свого бізнесу.

Прем`єр-міністр України Олексій Гончарук пообіцяв обговорити ситуацію з представниками тютюнової галузі й донести позицію уряду стосовно нових поправок. Депутати-ініціатори законопроектів надалі переконують колег: поправки до законодавства необхідно ввести в дію.

🤷 Що буде далі?

Переговори триватимуть й нагадуватимуть перетягування канату. Мова про пошук компромісу між урядом та тютюновим бізнесом. Жодних сумнівів - ціни на сигарети та стіки для пристроїв нагрівання тютюну будуть зростати з кожним роком. І врешті-решт сягнуть європейських.


Що робити звичайним курцям? Пробувати кидати шкідливу звичку, а якщо не виходить — шукати менш шкідливу альтернативу сигаретам, яка не битиме по власному бюджету.

Одним з таких альтернатив є наш пристрій та сервіс NOX. Стартовий набір разом з девайсом та комплектом картриджів, що дорівнює трьом блокам сигарет, коштує 1399 грн. Для продовження користування набір тих самих картриджів коштує лише 1199 грн. Важлива перевага сервісу - фіксована ціна. Користувачі NOX у 2020 році зможуть легко спрогнозувати свій бюджет.

Авжеж, свого часу акциз має бути введений і для таких продуктів як наш, але поки зміни в законодавстві на NOX не впливають: наша рідина не містить тютюну, хоча й містить нікотин. В будь-якому разі радимо поквапитися, тож замовляй тест-драйв прямо зараз 👇

Тест-драйв

Підпишись на нашу розсилку

📨 Отримай останні новини на свою електронну пошту