Еволюція шкідливої звички. Від «динозаврів» до гаджетів з мінімальною шкодою

Цікава стаття

На сьогодні майже всі хоча б раз чули такі терміни, як електронні сигарети, вейпи, пристрої нагрівання тютюну. Дехто вже чув і про POD-системи. Однак мало хто розуміє, чи є між ними різниця та в чому вона. Ще більша проблема виникає, коли ми хочемо поділитися інформацією на цю тему. Одні люди виокремлюють POD-системи й вейпи в одну категорію, а пристрої нагрівання тютюну зараховують в окрему. Інші кажуть «електронні сигарети», але мають на увазі тільки вейпи. Треті називають так і вейпи, і пристрої нагрівання тютюну, і POD-системи. Четверті використовують дивний термін ЕСДН або ENDS.

Давайте дізнаємося все, що варте уваги, про основні альтернативи сигарет та покажемо, чим продукти схожі, а чим відрізняються. Ми хочемо розкласти по поличках інформацію для вас на основі термінів, котрі використовує наукова спільнота. Звісно, ми не оминемо нашу улюблену тему — чим загрожує здоров’ю кожен тип продукції. І найголовніше — розкажемо, як треба категоризувати різні терміни, щоб не виникало плутанини. Тож поїхали розбиратися!

Сигаретні альтернативи як загальна категорія

В іноземній літературі ці продукти називають саме «сигаретні альтернативи», або alternative tobacco products. Ці продукти поділяються на:

  • Тютюн для паління: сигари, кальяни, самокрутки
  • Бездимний тютюн: жувальний тютюн (chewing tobacco), снюс (snus), нюхальний тютюн (snuff), розчинний тютюн (disolvable tobacco)
  • Медичні системи доставки нікотину: нікотинові жуйки, нікотинові патчі та нікотинові інгалятори
  • Системи доставки нікотину через легені

Вам цікаво, чому нікотинові інгалятори ми включили саме в «медичні системи доставки нікотину», а не в останню категорію? Річ у тому, що в таких інгаляторах нікотин здебільшого засвоюється через слизову оболонку рота, і тільки незначна його частина надходить через легені.

Системи доставки нікотину через легені

З четвертою категорією завжди якась плутанина. Пояснення просте: ці продукти мають найбільший технологічний асортимент та найшвидше розвиваються як найпопулярніша альтернатива сигаретам у світі. Звичайно, є й винятки. В арабських країнах лідером є кальян, а в країнах Балтії - бездимний тютюн. Але й у цих регіонах системи доставки нікотину через легені досить популярні.

В українському інформаційному просторі плутанину посилюють помилки в перекладі. На жаль, досліджень українських науковців по цій темі вкрай мало. Держава досі не повністю регулює використання таких систем, а там де регулює, використовує термінологію, котра відрізняється від прямого перекладу.

Тож давайте детально розберемося з системами доставки тютюну через легені. Ця категорія охоплює дві основні підкатегорії. Друга додатково поділена на дві окремі. Згодом ми пояснимо, чому так.

  • Пристрої нагрівання тютюну. Синоніми в іноземній літературі: “heat-not-burn device”, “heated tobacco products” (HTP). В діючих законах України таких термінів немає. Законопроект №1210 дає таке визначення: “Тютюновмісний виріб для електричного нагрівання (ТВЕН) за допомогою підігрівача з електронним управлінням”.
  • Електронні сигарети. Синоніми в іноземній літературі: e-cigarettes, ENDS (Electronic nicotine delivery systems). Синоніми в українських наукових статтях: ЕС, ЕСДН (Електронні Системи Доставки Нікотину). Продаж, розповсюдження та реклама цих продуктів В Україні не регулюються, окрім куріння ЕС в публічному місці.

    • Вейпи. Синоніми в іноземних джерелах: vape, 1/2/3/4-th generation e-cigarette, vape pen, cig-a-like, refillable cartomizer device, eGo, box mod, tube mod, squonk mod, RBA, RDA, RTA, RTDA, u-cig... Повний перелік синонімів англійською мовою можете знайти за цим посиланням у вікіпедії
    • POD-системи. Синоніми в іноземних джерелах juul, pod mod, pod system, closed pod systems.

Ринок також пропонує різні проміжні пристрої. Наприклад, один пристрій поєднує картридж тютюну (зазвичай для смаку) і нікотиновмісну рідину. Але такі пристрої не набули популярності ані у світі, ані в Україні, тому тут ми їх розглядати не будемо.

На що слід звернути увагу?

По-перше, електронні сигарети та пристрої нагрівання тютюну - дві окремі рівнозначні категорії. Наукова література та документація ВООЗ не об’єднує пристрої нагрівання тютюну та електронні сигарети. В англійській вікіпедії під статтею “Electronic cigarettes” окремо наголошено, що не слід плутати продукт з “Heat-not-burn products”.

По-друге, вейпи разом з POD-системами утворюють окремі підкатегорії в категорії електронних сигарет. Останнім часом POD-системи через технічні та хімічні особливості виокремлюють в окрему від електронних сигарет категорію. Ми переконані, що невдовзі так і має бути, але останнє слово в цьому питанні, на наш погляд, має сказати державний регулятор. Як державі буде зручніше регулювати такого роду пристрої, таку категоризацію і мають затвердити.

Так, ми розуміємо — це не дуже логічно. Пристрої нагрівання тютюну також електронні, чому їх не віднести до однієї категорії з вейпами? Навіщо взагалі потрібні підкатегорії електронних сигарет? Але історично склалося саме так. Далі ми дізнаємося про технічні особливості кожної системи та історію їх розвитку.

Пристрої нагрівання тютюну

Головна особливість пристроїв нагрівання тютюну - використання щільної суміші на базі тютюну. Це суміш з тютюну, пропіленгліколю та гліцерину з додаванням води, гуарової камеді і целюлозних волокон. При нагріванні суміш випаровує аерозоль, котрий містить нікотин та тисячі інших хімічних речовин.

Припускають, що виробники додають до стіків нікотин у вигляді солі. При нагріванні клітини тютюнового листа не вивільнюють достатню кількість нікотину, тож потрібен додатковий нікотин. Проте підтверджень цьому в авторитетних джерелах ми поки не знайшли.

Стіки пристроїв нагрівання тютюну по своїй структурі та технології у різних виробників відрізняються. Це тому, що для формування суміші з тютюну у стіках фірми використовують різні процеси.

Історія пристроїв нагрівання тютюну

У 1960-х роках тютюнові корпорації, підпадаючи під вплив світового ринку, державних антитютонових програм та громадськості, почали розробляти свої варіанти альтернативи сигаретам. У 1980-роках на ринок вперше вийшли так звані heat-not-burn пристрої, або пристрої нагрівання тютюну. Ці пристрої містили тютюн та певні добавки для роботи при зниженій температурі нагріву тютюну. На той час цей продукт був комерційним провалом і не мав попиту.

Починаючи з 2010 року, під серйозним зовнішнім тиском урядів, громадськості та конкурентів, втрачаючи покупців, розгублені тютюнові компанії стали поглинати ринок електронних сигарет, скуповуючи незалежні компанії. Перші комерційно успішні проекти в напрямку пристроїв нагрівання тютюну з’явилися у 2014 році. Ці системи запустили в Японії та Італії водночас із численними маркетинговими маніпуляціями. Новий продукт знайшов своїх покупців у цих країнах. Відтоді його почали глобально просувати у всьому світі.

Наскільки цей продукт відповідає стратегії зменшення ризиків від тютюну? Судячи з досліджень виробника та результатів незалежних досліджень, ця технологія справді скорочує кількість шкідливих речовин у порівнянні з сигаретами. Однак кількість канцерогенів залишається критично великою, тому про суттєве зменшення ризику для курців не йдеться. Горить тютюн чи нагрівається — в легені потрапляє критично багато шкідливих компонентів.

Електронні сигарети

Основна особливість електронних сигарет - використання нікотиновмісної рідини замість тютюну. Нікотиновмісна рідина зазвичай складається з гліцерину, пропіленгліколю, ароматизаторів та нікотину у вільній або протонованій формі. Тож електронна сигарета — це пристрій, що складається з акумуляторів, нагрівального елементу й контейнера для рідини. Нагрівальний елемент випаровує рідину, котра не містить тютюну, але містить нікотин.

В науковій літературі та офіційній документації електронні сигарети частіше називають терміном ЕСДН — Електронні Системи Доставки Нікотину (ENDS — Electronic Nicotine Delivery Systems).

Початок розвитку електронних сигарет

Електронні сигарети як перші сигаретні альтернативи з’явилися саме для зменшення ризику від тютюну. Першу електронну сигарету запатентував у 1967 році Герберт Гілберт (Пенсильванія, США). А от розповсюдження вони набули набагато пізніше — приблизно з 2007 року. Такі пристрої виготовляли саме незалежні компанії, котрі були зацікавлені створити менш шкідливий продукт. Однак пристрої мали багато проблем, тому ці компанії розробляли нові технології окремо одна від одної.

Для випаровування рідини винайшли сотні технологій. Якісь технології відпали. Інші розвинулися й трансформувались, набули виразних особливостей, а також отримали культурно-соціальні кліки зі своїми спільнотами та групами інтересів. В процесі обжарювання величезного тигля з технологій ринок сформував дві найпопулярніші категорії електронних сигарет — вейпи та закриті POD-системи.

Трохи про ненікотинові електронні сигарети

Останнім часом електронні сигарети почали використовувати для випаровування рідини з компонентами канабісу КБД та ТГК. З цими компонентами пов’язують скандал у США влітку-восени 2019 року зі смертями від ураження легенів. Поки така рідина використовується тільки в країнах, де канабіс є або легальним, або хоча б декриміналізованим. Ця рідина містить додаткові речовини і компоненти, щоб тримати екстракт з коноплі у стані суспензії. Відповідно, електронні сигарети для такої рідини почали технологічно трансформуватися, аби відповідати цій відмінності.

В науковій літературі вже є визначення для таких продуктів — ENNDS (Electronic non-nicotine delivery systems). Ми впевнені, що надалі пристрої для куріння екстракту канабісу посядуть окрему категорію від вейпів та POD-систем. Поки в Україні немає доступу до таких продуктів, тож ми не будемо їх розглядати.

Вейпи

Основна особливість вейпів — використання відкритого баку, в який додається рідина на вибір користувача, разом з нікотином у вільній формі.

Історія вейпів

Прадіди всіх електронних сигарет, так звані електронні сигарети першого покоління, замість баків мали змінні картриджі та зовні були майже близнюками звичайних сигарет. Такі сигарети зараз називають cig-a-like, тобто «схожі на сигарету». Але вони не задовольняли курців, тож популярність таких пристроїв стрімко падала, бо їм на п’яти наступало наступне покоління електронних сигарет. Зараз знайти на ринку пристрої першого покоління дуже складно.

Друге покоління електронних сигарет можна назвати точкою відліку для вейпів. Електронні сигарети-наступники починають називати eGo vape, або vape pen. Вони додали в розмірах і вже дуже відрізнялися від звичайних сигарет. Ключовим етапом стала поява баків та картомайзерів для рідини. Користувачі отримали можливість обирати рідину і заливати її в бак свого пристрою. Ці перші “вейп-ручки” досі популярні та продаються на ринку.

З появою 2-го покоління цих пристроїв науковці стали приділяти більше уваги електронним сигаретам. Публікується чимало статей на підтримку стратегії зменшення ризику від тютюну. На той час ще не було великого асортименту рідин, а різні вейпи мали подібні характеристики. Тому порівнювати такі системи з сигаретами було досить легко.

Саме на цьому етапі тютюнові гіганти зацікавилися ринком електронних сигарет. Це був крок до створення своїх альтернатив. Корпорації починають скуповувати успішних виробників електронних сигарет, намагаючись хоч якось реабілітуватися в очах суспільства.

Наступні покоління вейпів в народі назвали модами. Відтепер можна збирати «свій вейп» з різних компонентів. На ринку стали доступними різні баки й технології нагріву аерозолю та різні акумуляторні системи. Обізнаний користувач збирав вейп, котрий йому до вподоби, обирав рідину з великого асортименту на ринку і починав «парити». Такі курці формували цілі спільноти, на кшталт любителів віскі чи вина, випробовуючи різні рідини і комбінації компонентів пристрою.

Вейпи в контексті зменшення ризику від тютюну в наш час

Асортимент рідин збільшується, покращується контроль кількості аерозолю, який випаровується, проте вчені починають скоса дивитися на вейпи. Деякі дослідження виявляють, що при неправильній комбінації компонентів пристрою та рідин ризик для курця порівняно з сигаретами зменшується не суттєво. Інші дослідження вказують на те, що деякі виробники рідин можуть використовувати невідповідні для вейпінгу ароматизатори. Проблеми набувають розмаху, науковців та звичайних користувачів лякає така інформація. У підсумку вейпінг набирає популярність дуже повільно.

Вейпи все ще мають величезний недолік — рідини на основі вільного нікотину не насичують організм курців настільки відчутно, як звичайні сигарети. Це розуміли як науковці, так і тютюнові корпорації. Тому корпорації не зупинялися в розвитку своїх пропрієтарних систем.

POD-системи

Головна особливість POD-систем — використання закритих картриджів з нікотиновмісною рідиною на основі нікотину в протонованій формі.

Нікотин у протонованій формі, на відміну від вільного нікотину в рідинах для вейпів, краще насичує курців і дає ефект, подібний до сигарет. Через це з’явилася можливість випускати мініатюрні пристрої, схожі на флешку. Відпала потреба у великих акумуляторах, котрі генерували хмари аерозолю для хоч якогось насичення курця.

Друга принципова відмінність — використання закритих картриджів з рідиною замість відкритих баків. Відтепер виготовлення рідини та її відповідність певному пристрою сам виробник міг контролювати ще на заводі.

Історія POD систем

Поки тютюнові компанії боролися за виживання, освоюючи випуск пристроїв нагрівання тютюну, у 2015 році компанія з США (тоді ще незалежна) виготовила першу POD-систему. Ця система вистрелила, і у 2018 році захопила 72% ринку всіх електронних сигарет. Такий продукт був довгожданим, тому здобув велику популярність й закріпився у новому терміні «juuling», на відміну від загального поняття «vaping».

Ці системи спричинили бум на ринку США. Звісно, їх почали копіювати, тож з’явилися похідні технології та продукти з подібними характеристиками і виглядом.

Вейпери теж оцінили зручність продукту, але не могли відмовитися від власного вибору рідини. Щоб задовольнити попит вейперів, почали створюватись так звані «відкриті» POD-системи (на вигляд такі, як і «закриті»), але з можливістю обирати і заливати свою рідину. Випускали й рідини для звичайних вейпів на основі нікотину в протонованой формі. Використання таких пристроїв не зменшило ризики для вейперів, бо проблема сумісності відкритих пристроїв та рідин залишилась.

POD-системи в контексті зниження ризику від тютюну

На старті таких систем науковці та держава знову позитивно ставилися до розвитку електронних сигарет: POD-системи в дослідженнях було легко порівнювати плюс рідина вироблялася під певний пристрій. Проте головний виробник таких систем в США припустився великої помилки, котра повністю перевернула ставлення до цих гаджетів політикуму та суспільства. POD-системи набули популярності не тільки серед дорослих курців. Вони стали доступними для неповнолітніх.

Через популярність гаджетів саме серед неповнолітніх науковці та публічні діячі активно переймалися питанням так званої «ренормалізації». Основний приріст нових користувачів сигарет створює саме молодь. Більшість починає курити в молодому віці. Якщо раніше молодь починала одразу з сигарет, то зараз ситуація змінилася. Молодь знає про ризики від сигарет і обирає продукти з меншою шкодою. Найчастіше це POD-системи. Багато хто побоюється, що використання таких систем приведе молодь до звичайного тютюнопаління. Ці страхи розвінчані багатьма науковцями, але це ще не всі проблеми.

Всі системи, котрі доставляють нікотин через легені, включно і POD-системи, хоч і безпечніші за сигарети, не є повністю та абсолютно безпечними. Вони можуть розглядатися в позитивному контексті як заміна сигарет. Однак ці пристрої сприйняли неоднозначно. Дискусія виникла між тими, хто був категоричним противником куріння й тими, хто вбачав у електронних сигаретах реалістичний сценарій зменшення ризику від куріння.

Трохи про NOX

У 2019 році POD-системи з’явилися на ринку України і NOX був одним з перших. Головною проблемою використання таких продуктів на території України стала вартість найменш ризикованих для користувачів закритих POD-систем. Для того, щоб такі системи стали доступними для українського покупця, ми створили унікальну модель Closed & Recyclable, дотримуючись важливої для нас стратегії зменшення ризиків від тютюну. Ми вирішили не виходити в рітейл і не продавати нашу продукцію через посередників. Ми почали розвивати продукт від міста до міста. Зробили ми це тому, щоб зменшити ризики використання нашої продукції неповнолітніми.

Чому плутають електронні сигарети та пристрої нагрівання тютюну?

В міжнародних оглядах і статтях до 2014 року щодо електронних сигарет навряд чи вам трапиться поняття «пристрої нагрівання тютюну». На той час вони не набули такої популярності. Зате в публікаціях 2014-2016 року цей вислів вживають з певною плутаниною. Після 2016 року плутанини стає все менше. Зараз індустрія, науковці та офіційні організації погодилися відокремити ці пристрої.

Тобто індустрія розвивалася. Після 2014 року вже були певні напрацювання щодо електронних сигарет, продукт багато досліджували. Коли на ринок вийшли пристрої нагрівання тютюну, науковці, державні та громадські організації спочатку хотіли інтуїтивно включити їх до категорії електронних сигарет. Потім зрозуміли, що технологія POD-системи програватиме всім електронним сигаретам. Однак змінити усталену термінологію було нереально. Тому звичний термін «електронні сигарети» залишили незмінним, а термін «пристрої нагрівання тютюну» вивели в окрему категорію.

Чому POD-системи формують окрему категорію електронних сигарет незалежно від вейпів?

POD-системи набули нечуваної популярності й обігнали вейпи. За своїми технологічними, хімічними та іншими особливостями вони дуже відрізнялися від стандартних електронних сигарет та вейпів. Це впливає як на регуляторні дії держави, так і на науковців-дослідників теми. Пряме віднесення вейпів та POD-систем в одну загальну категорію стало все менш релевантним. Від такого прямого «сусідства» виникали проблеми.

Наприклад, POD-системи у країнах ЄС заборонені через обмеження на кількість нікотину в рідині. Це обмеження запровадили до того, як нікотин у протонованій формі почали використовувати в електронних сигаретах (більше читайте тут). Але й виокремити POD-системи з категорії електронних сигарет теж видається неможливим, бо занадто багато досліджень перетинаються з цією категорією.

Використання саме закритих картриджів та можливість виготовляти рідину на виробництві створюють додаткові можливості для держави. Йдеться про якісне регулювання ринку в контексті розробки сертифікатів та ліцензування цього виду діяльності.

Підсумок

Ринок альтернатив тютюну не такий вже й молодий, як стверджують в медіа та деяких наукових статтях, - він постійно трансформується та розвивається. Ми впевнені, що в майбутньому з’являться нові технології та підходи в контексті зниження ризику від тютюну. Створять нові категорії, ліквідують непопулярні старі.

Проте вживання правильної термінології та вміння розрізняти різні види сигаретних альтернатив вже зараз дає повноцінну користь. Це вносить ясність, допомагає розібратися з науковими джерелами, налагодити комунікацію в суспільстві при обговоренні нових законопроектів та застосувати стратегію зменшення ризику від тютюну задля здоров’я громадян.

І пам’ятайте. Якщо не курите — не куріть. Якщо курите — кидайте. Якщо не виходить, тоді переходьте на NOX. Замовляйте тест-драйв прямо зараз👇

Тест-драйв

Підпишись на нашу розсилку

📨 Отримай останні новини на свою електронну пошту